Aktualności

"Alkohol i narkotyki" - policyjna akcja na drogach powiatu radzyńskiego

"Alkohol i narkotyki" – akcja o tym kryptonimie rozpoczęła się dzisiaj na drogach powiatu radzyńskiego a także całego kraju. Celem akcji jest wyeliminowanie z dróg nietrzeźwych kierujących oraz tych, którzy za kierownicę usiedli pod wpływem narkotyków.

Akcja potrwa całą dobę jako element działań ogólnokrajowych. Funkcjonariusze ruchu drogowego będą sprawdzali trzeźwość kierowców, zatrzymując możliwie największą liczbę przejeżdżających kierowców. Umożliwią to im urządzenia Alco-blow, dzięki którym policjant może sprawdzić czy w aucie znajduje się osoba nietrzeźwa już po włożeniu tego urządzenia do wnętrza samochodu, co znaczenie przyspiesza kontrolę.

Policjanci będą również sprawdzać kierowców podejrzewanych o jazdę pod wpływem narkotyków. W tych działaniach funkcjonariusze wykorzystają narkotestery. Te miniaturowe urządzenia pozwalają błyskawicznie rozpoznać objawy zażywania narkotyków. Wykrywają kilka środków narkotycznych w tym amfetaminę i marihuanę, po zażyciu których nie można prowadzić samochodu.

Pamiętajmy, że policjanci nie ograniczą się tylko do badania stanu trzeźwości. Z całą pewnością ukarzą również za inne stwierdzone w trakcie kontroli wykroczenia.

 

Przypominamy:

W nowych przepisach zaostrzono kary dla pijanych kierowców oraz tych, którzy pod wpływem alkoholu spowodowali wypadek drogowy. Okres, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów został wydłużony z 10 do 15 lat, minimalną karą będą 3 lata. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości będą musiały się także liczyć z wysokimi karami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie stosował karę w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby, którą złapano po raz pierwszy oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł., dla recydywistów. Jeśli kierowca spowoduje wypadek drogowy pod wpływem alkoholu nawiązka nie będzie mogła być mniejsza niż 10 tys. zł. Pieniądze uzyskane z tego tytułu będą przekazywane na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach.

Powrót na górę strony