Reaguj na zagrożenia! Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - Aktualności - KPP Radzyń Podlaski

Aktualności

Reaguj na zagrożenia! Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 24.09.2017

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje na terenie województwa lubelskiego od września ubiegłego roku. Cieszy się również dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców powiatu radzyńskiego. Jest to doskonałe narzędzie, dzięki któremu każdy obywatel ma wpływ na bezpieczeństwo w swoim najbliższym otoczeniu. Pozwala wskazać miejsca w których zagrożone jest bezpieczeństwo oraz porządek publiczny, a każdy sygnał jest przez policjantów sprawdzany.

Narzędzie jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa zostało stworzone dla zapewnienia obywatelom łatwiejszego i szybszego kontaktu z Policją. Dzięki aplikacji można łatwo zgłaszać zagrożenia zauważone przez społeczeństwo, które bezpośrednio wpływają na poczucie bezpieczeństwa. Warto wspomnieć, że narzędzie jakim jest KMZB jest sukcesywnie modyfikowane, tak aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom obywateli. Pod koniec lipca br. udostępniona została użytkownikom nowa wersja aplikacji, która pozwala m. in. dopisywanie podczas nanoszenia zagrożenia oprócz daty i godziny zdarzenia, również pory dnia oraz dni tygodnia, jak również umożliwiono wprowadzanie przez użytkowników krótkich opisów tekstowych (do 500 znaków) oraz dołączania do 3 plików o łącznej maksymalnej wielkości 5MB. Obecnie aplikacja ta dostępna jest również na telefon.

O tym, że narzędzie to jest wykorzystywane przez mieszkańców świadczyć może ilość zgłoszeń naniesionych w powiecie radzyńskim. Tylko od 1 stycznia br. łącznie naniesiono 255 zgłoszeń z czego ponad 57% zostało potwierdzonych. Najwięcej zgłoszeń dotyczy przekraczania dozwolonej prędkości, a także spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym.

Doskonałym przykładem potwierdzającym funkcjonowanie KMZB jest zdarzenie zaistniałe w miejscowości Ulan Mały na drodze K-63. Funkcjonariusze radzyńskiej drogówki obserwowali miejsce wskazane na KMZB jako punkt gdzie dochodzi do przekraczania dozwolonej prędkości przez kierujących. W trakcie realizacji wytycznych mundurowi po raz kolejny potwierdzili spostrzeżenia mieszkańców.

Kilka minut po godzinie 11:00 oko policyjnej kamery uwieczniło poczynania kierującego samochodem marki Nissan Navara. 48-letni mieszkaniec Siedlec jechał w terenie zabudowanym z prędkością 110 km/h. W związku z przekroczeniem dozwoloną prędkość o 60 km/h, policjanci zatrzymali mu prawo jazdy. Został również ukarany mandatem karnym, a na jego „konto” trafiło 10 punktów karnych.

Przypominamy, że zgłoszenia naniesione na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 i 997.

W przypadku pytań i wątpliwości związanych z obsługą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także uwag do funkcjonalności mapy prosimy o kontakt za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: kmzb@policja.gov.pl.

Pamiętajmy! Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji.